Ule Styropianowe - Ulik Weselny

Weselny ulik styropianowy - trapezoidalny

Jest to ulik w kształcie ściętego ostrosłupa o podstawie prostokąta (przednia i tylna ściana w kształcie trapezu). Gniazdo można ułożyć w nim 3, 4 lub 5 plasterków.

Ulik weselny Ulik weselny Ulik weselny Ulik weselny Ulik weselny
Ulik weselny Ulik weselny Ulik weselny Ulik weselny Ulik weselny

CENA

Ulik niemalowany, bez wyposażenia - 28 zł.
Ulik niemalowany, wyposażony - 35 zł.
Ulik malowany, wyposażony - 38 zł.
Jeśli zamawiane są uliki niewyposażone - do jednego z ulików i tak jest ono dokładane gratis (3 listewki, przegroda, siatka wentylacyjna, kratka na wyjściu), aby je zobrazować.

Kształt ulika ( jak gdyby obejmujący kłąb pszczół ) oraz materiał, z którego jest wytwarzany ( styropian ) pozwala na zapewnienie małej rodzince pszczelej komfortowego mikroklimatu. Wpływa to zdecydowanie na uzyskiwanie wspaniałych wyników w hodowli. Na rezultaty prac hodowlanych nie mają wpływu warunki atmosferyczne. Bez względu na to czy jest za zimno, czy też za gorąco w uliku pszczoły są w stanie utrzymać temperaturę najwłaściwszą do wychowu matek. Na SGGW w Warszawie stwierdzono, że u bardzo młodych matek poddanych do tego ulika wykształcają się dodatkowe rurki jajnikowe. Wyhodowane matki, dzięki temu wykazują swoje cechy genetyczne w pełni. W kolejnych powtórzeniach uzyskuje się niezmienne wyniki hodowli na bardzo wysokim poziomie. Przyczynia się to do zdobywania przez hodowców rynku, zaufania oraz dobrej opinii u klientów. Wzrasta też prestiż zawodowy pszczelarza. Wierność w uzyskiwanych wynikach hodowli pozwala naukowcom na prowadzenie specyficznych badań, porównań i innych prac naukowych. Jest to szczególnie cenione przez ludzi nauki.

Niektóre ośrodki naukowe kupowały te uliki wielokrotnie, np.: pracownia prof. Woyke z SGGW w Warszawie, UWM w Olsztynie ( dawna ART ), używają ich również w AR w Krakowie, Szczecinie, stacji PAN w Popielnie, wielu placówkach terenowych stacji hodowli i unasienniania zwierząt oraz prawie we wszystkich placówkach pszczelarskiej hodowli zarodowej.

W Zakładzie Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa w Puławach - kupiono kilka lat temu niewielkie ilości ulików do różnych producentów, porównano je w praktyce i w rezultacie zdecydowano się zakupić większą ilość ulików u mnie. Służą one tam nie tylko do hodowli matek pszczelich, ale również do badań nad hodowlą trzmieli.

Jeśli zatem ktoś ma wątpliwość, co do jakości ulików i uważa, że to, co jest tu napisane jest przesadną reklamą - może to sprawdzić u tych, co uliki te użytkują.

Z wielką korzyścią dla siebie używa też te uliki znaczna grupa pszczelarzy - hodowców.

O uznaniu dla walorów tego ulika świadczy fakt umieszczenia jego opisu w ENCYKLOPEDII PSZCZELARSKIEJ pod hasłem "ulik styropianowy trzyplastrowy". Zainteresowanych mogą obejrzeć jego zdjęcie i przeczytać jego opis na stronie 229.

Trwałość

Najstarsze znane mi uliki mają po ok. 20 lat i sprawiają wrażenie, że jeszcze kilka lat wytrzymają. Te, które są robione obecnie - wykonywane są w innej technologii ( bardziej twarde i trwałe ). Technologia produkcji, którą stosuję, pozwala na regulację twardości styropianu: mogę np. otrzymać styropian o twardości zbliżonej do twardości cegły. Uliki są wystarczająco twarde i trwałe, aby nie dac się zgryzać pszczołom. Styropian używany do produkcji ulików bardzo się różni od znanego wszystkim styropianu budowlanego.

Trwałość można zwiększyć przez pomalowanie ulików farbą olejną ( ftalową ). Namalowanie numerów lub liter ułatwi prace hodowlane.

Ekonomika

Cena ulika została skalkulowana bardzo nisko i dlatego jest ona "wrażliwa" na wszelkie podwyżki cen energii, materiału i transportu. Proszę to uwzględnić i ewentualnie jak najszybciej zamówić potrzebne ilości ulików. Pozwoli to na uniknięcie zbędnych kosztów wynikających z podwyżki cen.

W porównaniu do innych ulików - cena oferowanego ulika jest w wielu przypadkach - o połowę niższa, a przecież jego sprawność - jak wykazały w/w badania porównawcze w Zakładzie Pszczelnictwa Instytutu Sadownictwa w Puławach - jest najwyższa.

Zwrot kosztów zakupu ulików zwraca się bardzo szybko, czasami nawet po dwóch tygodniach eksploatacji. Często po sprzedaży dwóch matek unasiennionych lub jednej inseminowanej koszt się zwraca.

Eksploatacja

Zużycie pokarmu - ciasta miodowo-cukrowego jest bardzo małe, a jeśli ulik stoi w dobrych warunkach pożytkowych - to żadne.

Do zasiedlania wymagana jest bardzo mała ilość pszczół. Najlepsze wyniki są jednak przy zastosowaniu 0,25 litra do 0,5 litra pszczół.

Pracochłonność jest bardzo mała. Karmienie odbywa się tylko raz w sezonie lub raz na ok. 1,5 miesiąca przy używaniu małej komory pokarmowej.

Sprawdzanie czerwienia trwa sekundy, szukanie matki trwa ok. 0,5 minuty.

Wydajność

Po poddaniu matki jej unasiennienie następuje po 3 do 14 dni. Najczęściej zdarza się to w przedziale od 5 do 7 dni. Możliwe jest zatem uzyskanie z jednego ulika od 8 do 12 matek w sezonie.

Pszczelarze praktycy twierdzą, że najwygodniej jest mieć tyle tych ulików - ile jest uli w pasiece. Można wtedy założyć jedną dużą serię hodowlaną tylko raz w roku (mało pracy). Z wyhodowanych matek 50 % przeznacza się do wymiany we własnej pasiece, a z pozostałych znaczną ilość sprzedaje, część traktuje jako zapasowe, zaś te, których nie wykorzystano w sezonie - zimuje się w tych samych ulikach. Wiosną mamy wtedy do dyspozycji bardzo cenne i często poszukiwane matki zapasowe.

Uwaga: Kupowanie jednego ulika dla tzw. "sprawdzenia" - mija się z celem. Ulik ten był sprawdzany przez wielu pszczelarzy ( w tym również naukowców ), którzy żadnych istotnych uwag nie wnieśli. Ulik ten jest pewnym właściwym standardem - do hodowli matek pszczelich.

KORZYSTANIE Z ULIKA STYROPIANOWEGO - POZWALA NA UZYSKANIE WSPANIAŁYCH REZULTATÓW.

Z uwagi na konieczność odbudowy pogłowia rodzin pszczelich - zachęcam do prowadzenia hodowli matek i życzę sukcesów w tych niezbędnych dla naszego pszczelarstwa pracach.

TRAPEZOIDALNY ULIK STYROPIANOWY WART JEST ZASTOSOWANIA W KAŻDEJ PASIECE.